برنج هاشمی گیلان

برنج هاشمی گیلان

برنج هاشمی معروفترین برنج ایرانی در کنار برنج طارم است و بدون شک یکی از بهترین و خوش پخت ترین برنج های ایرانی است.این برنج در سال 1364 توسط کشاورز معروف گیلانی یوسف هاشمی کشف شد و کم کم به همت این کشاورز و باقی کشاورزان گیلانی گسترش پیدا کرد و در حال حاضر به صورت وسیعی در سطح استان گیلان و بخش هایی از مازندران کشت می شود. با این حال خوب بودن برنج هاشمی سبب شد که این برنج به غیر از استان گیلان، به دیگر مناطق برنج خیز شمال کشور نیز سرایت کند.مهم ترین استان استان دیگر استان مازندران است که برنج هاشمی، در سطح وسیعی از زمین های آن کاشته می شود.برنج هاشمی، اکنون در استان گلستان نیز کاشته و برداشت می شود.گرگان مرکز استان گلستان است.

 

مقاوم بودن برنج هاشمی در برابر آفت های برنج

 

برنج هاشمی از آن گونه برنج های ایرانی است که در برابر آفت ها ی برنج، مقاوم است. مثلا برنج حسن سرایی( که جزو برنج های منقرض شده به حساب می آید) از برنج هایی بوده که برای کاشت آن، مقدار زیادی سم باید در واحد هتکار استفاده می شد.در حالی که برنج هاشمی، به دلیل باریک بودن ساقه، خود مانع حضور کرم ساقه درون خود می شود.همین دلیلی است که کشاورز، سم کمتری را برای دفع آفت استفاده نماید.ساقه باریک این برنج،سبب می شود که کرم ساقه خوار نتواند به راحتی در آن ساکن شود و پدر برنج و برج کار را در آورد.

 

شکل ظاهری و خصوصیات برنج هاشمی

 

برنج هاشمی جزو برنج های قد بلند به حساب می آید .یعنی ساقه و خوشه آن بلندتر از برنج های دیگر است.وقتی که خوشه آن را در کنار برنج های خوب دیگر، همچون برنج علی کاظمی قرار می دهید، متوجه می شوید که طول بیشتری دارد.تعداد شلوتک هایی که در طول خوشه قرار گرفته اند باعث می شوند که قد برنج بیشتر بشود.هم چون جوان رشیدی که حضورش در شالیزار، جولان طراوت و تازگی است.خوشه آن نیز طول بیشتری دارد و بلندتر از برنج های دیگر است. برنج هاشمی گیلان از انواع برنج صدری بوده که از سال 1378 کشت آن در ایران متدوال و در اصل از توده محلی گیلان می باشد که در حال حاضربرنج هاشمی گیلان یکی از ارقام است که بیشترین سطح زیر کشت را در ارقام بومی و کیفی شمال کشور داشته که مهمترین شکل ظاهری مناسب، بازار پسندی زیاد، خوش پخت و خوراک بسیار خوب آن می باشد. برای پخت برنج هاشمی و داشتن پلو سفید و قد کشیده باید اول از همه در نظر داشت که نوع برنج خیلی مهم است. بهتر است از برنج هاشمی دون دون استفاده کنید. برنج کهنه تر کیفیت بهتری خواهد داشت. دانه های برنج باید باریک و یکدست باشد و داخلش دانه های شکسته و خرد شده نداشته باشد و رنگ همه یکدست باشد و داخلش دونه سفید و گرد نداشته باشد.

 

خواص برنج هاشمی

 

نیرو بخشی طبیعی است، دارای خاصیت ادرار آور است، فاقد کلسترول است و خاصیت گوارشی و ضد التهابی دارد. دارای پروتئین است، که برای رشد وترمیم ماهیچه ها ضروری است. پروتئین جزء مهمی از مو، ناخن و پوست نیز می باشد. دارای چربی خیلی کم است و به همین دلیل گزینه مناسبی برای افرادی است که به دنبال کاهش وزن هستند. دارای ویتامینB1 است که برای داشتن قلبی تندرست و سیستم عصبی سالم بسیار ضروری است. دارای نشاسته مقاومی است که به صورت هضم نشده به روده انتقال یافته و موجب رشد باکتری های مفید در روده می گردد که این امر برای سلامت روده ها بسیار مفید است.برنج حاوی آمینو اسید هاست که برای ساخت بافت های ماهیچه ای ، آنتی بادی ها ، آنزیم ها و هورمون ها بسیار مفید و ضروری هستند. این آمینو اسیدها در سلامت پوست، مو، دید چشم، قلب، ریه ها ، غدد، مغز و سیستم عصبی نقش بسزایی دارند.

از آنجایی که برنج سفید دارای سدیم بسیار کمی است، بنابراین مصرف آن برای افراد مبتلا به فشار خون بالا و بیماری فشار خون توصیه می گردد. برنج به آسانی هضم می شود و برنج برای کنترل تعریق کاهش فشار خون بسیار مفید بوده و دارای خاصیت ضد التهابی می باشد و به همین دلیل مصرف مداوم برنج از بروز بیمای اِدم (ورم) جلوگیری می کند. غلاف برنج، داروئی موثر در درمان اسهال خونی است.غلاف برنج 3 ماهه دارای خواص ادرار آور است.چینی ها معتقد اند که برنج موجب افزایش اشتها، درمان ناراحتی های گوارشی و سوء هاضمه می گردد.

نظرات

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

مشترک خبرنامه ما شوید

به روز ترین پیشنهادات و تخفیهای ما به را از طریق ایمیل دریافت کنید